reklama

z krajiny, kde polárny medvedík z javora nepadol

„The plane is gonna be landed in 15 minutes...“. Po ôsmich hodinách letu prestávame s Evušiakom znechutene pozerať na mierne opitého, chrápajúceho, štipľavo zapáchajúceho hinduistu, ktorý sa možno chtiac a možno nechtiac stále viac nakláňa do mojej intímnej zóny. Tváre tisneme k oknu, cez hustú hmlu sa snažíme spozorovať aspoň náznak civilizácie. Možno uvidíme aj Niagáre, celé Ontário, CN Tower. Klesáme.. Čakáme.. Silný náraz.. Pristáli sme. Pohľad z okna ostáva nezmenený a Evkina teória o nadmernej hmle, ktorá je spôsobená aktuálnou polohou lietadla nad Niagármi sa nepotvrdzuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Next, please. Kráčam k policajtovi na imigračnom, vyťahujem doklady, výpisy, potvrdenia. Snažím sa tváriť sebavedomo, vyčarujem mu úsmev a odpovedám na klišé otázky typu či som už niekedy bola v Kanade, či som študentka, čo chcem robiť v Kanade... Je to posledný človek, ktorý by mohol zničiť môj kanadský sen. Po niekoľkých minútach mi do pasu vloží pracovné povolenie a slová good luck znamenajú len jedno. Vitaj Toronto!

Unavená padnem na posteľ. Necítim ani telo, ani ruky. Nenávidím svoje ťažké kufre a neschopnosť ich koliesok pokoriť kanadský sneh. Zmôžem sa len ozaj na to najzákladnejšie. Vybaliť domácu pálenku a pripomenúť si chuť domova. Plán najbližších týždňov je jasný. Nájsť si vlastné ubytovanie, prácu, vybaviť social insurance number, zdravotné poistenie, bankový účet, kanadského mobilného operátora a zaľúbiť sa do mesta, ktoré sa zásluhou pretrvávajúcej hmly a zimy stalo najväčšou dierou široko ďaleko. A že to nebude ľahké, to samozrejme vieme...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Týždňový pobyt u obávaného člena ruskej mafie, ktorého existenciu nevieme po mesiaci potvrdiť ani vyvrátiť, a milého, nesmelého Kanaďana (možno sa zahrávajúceho s dvojitou identitou), ktorého prítomnosť nám pripomína len vôňa marihuany spoza zapečatených dverí v našej izbe, sa predlžuje na celý mesiac. Nie že by bola ponuka bytov nedostačujúca, no skĺbiť moje a Evkine požiadavky vysokého stropu a veľkých okien je ozaj challenge. Najviac rentovanými priestormi v Kanade sú totiž basementy, resp. pivnice v domoch prerobené na obytné zariadenia. Ceny basementov sa pohybujú od 700 do 900 kanadských dolárov. Všetko závisí na vašej (ne)náročnosti a oblasti, v ktorej sa rozhodnete žiť. Ak raz budete kráčať po mojich stopách a rozhodnete sa skúsiť život v Toronte, nepodľahnite krásnym a lacným bytom v Scarborough. Jedine, že by ste chceli bývať v najnebezpečnejšej časti Toronta a stať sa obeťou jedného z prisťahovaleckých gangov. Preto prijímame lákavú vietnamskú ponuku a mesiac čakáme na uvoľnenie dvojizbového apartmánu na druhom poschodí neďaleko Downtownu. S vysokými stropmi a veľkými oknami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Že sú Číňania a iné ázijské národy k videniu na každom kontinente a v každom štáte dokazuje aj Toronto. China town, Korea town, Spadina street, Bloor street, Kensington market sú oblasti Toronta prekypujúce ázijskou kultúrou, jej obyvateľmi a zvykmi. Nesnažte sa tu dorozumieť po anglicky či hľadať anglické nápisy. A ak by ste sa náhodou opovážili žiadať o prácu v spomínaných častiach, necíťte sa diskriminovaní po striktnom odmietnutí. Máte prosto zlú farbu pleti alebo zlý tvar očí. Tepny kanadskej zábavy a gastronómie hľadajte na King street, Queen street, Dundas a Yonge street. A nezabúdajme spomenúť Smart serve certifikát, bez ktorého vás v oblasti food a beverage nikto nezamestná. S hrdosťou prehlasujem, že po šesť hodinovom online tréningu je moja peňaženka o 40 dolárov ľahšia, životopis o jeden certifikát bohatší a snaha zarobiť vyše 10 dolárov za hodinu jednoduchšia.? Aj certifikát má svoju odvrátenú a temnú tvár. V kanadskej krajine vám žiadny barman nedopraje veselo sa opiť a oddať sa nespútanej zábave. Ak vám raz naleje, je za vás a vaše činy zodpovedný až do momentu klesnutia alkoholu vo vašej krvi na nulu. Vivat Hokejka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kanadská srdečnosť je známa hádam po celom svete. Stúpite im na nohu a oni sa ospravedlnia. Čo nepotrebujú, odložia pred svoj dom a nech sa páči, záleží kto bude rýchlejší, je to vaše. Stačí jedna prechádzka po malom susedstve a zariadite si takmer celý byt. Nájdete zachované matrace, skrine, stoličky, poličky, mixéry, gril, knihy, topánky, zástery, Fera. Aj keď Fera už nenájdete, ten je už náš domáci miláčik. Po potravinovej značke Great value sa tento spôsob „nakupovania“ stáva našim najobľúbenejším. A verte, že nie len naším.

Ľudia v Kanade nebývajú v iglu a nejazdia na polárnych medveďoch. Tie pravdepodobne vymreli vo vojne s veveričkami, ktoré sú milšími kanadskými potkanmi. Ak sa neprehrabávajú vo vašej popolnici a nebojujú medzi sebou o kus pizze, pravdepodobne sa nachádzajú v smetnom koši vo vašej kuchyni. Nežartujem. Povestná kanadská zima je ďalším mýtom. Kým kalamita v Bratislave spomaľuje cestnú premávku a ruší vlaky, my pri teplotách okolo nuly spoznávame Downtown a miestami ľutujeme, že sme si doma zabudli slnečné okuliare. Pri ostrom slnku nedokážeme vidieť mrakodrapy v celej výške, s detskou radosťou si užívame korčuľovanie pred radnicou, prechádzame sa popri brehoch jazera Ontário, nad ktorým sa týči dominanta Toronta, CN Tower. V snehovej búrke neváhame ísť na pláž pokrytú snehom a vychutnať si pohľad vĺn narážajúcich do nánosov snehu. A keď počujeme vtáky a vidíme prvé puky na konároch stromov, nevadí nám že shooter Kapitána stojí 7 dolárov, lebo vieme, že ide jar a Toronto so svojou scenériou a jedinečnou atmosférou, ktorá sa mení za každým rohom, bude jednoducho nádherné.

Romana Gučková

Romana Gučková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestovanie je ako kniha, kto necestuje, stále číta iba jednu stranu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu